Աշխատանքային այցով Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներում գտնվող ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը հունվարի 18-ին հանդիպումներ է ունեցել միջազգային կառույցների ղեկավարների հետ: Հանդիպումների ընթացքում քննարկվել են տարածաշրջանային անվտանգությանը, հայաստանյան ժողովրդավարության առանձնահատկություններին, համապետական եւ տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրություններին ու հետընտրական գործընթացներին առնչվող հարցեր:
Ժողովրդավարության ազգային հիմնադրամի (NED) նախագահ Դեյմըն Ուիլսընի հետ հանդիպմանը զրույց է ծավալվել 8-րդ գումարման Ազգային ժողովի աշխատանքների, ինչպես նաեւ մի շարք ոլորտներում նախատեսվող առաջնահերթ օրենսդրական բարեփոխումների շուրջ: ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի հարցին ի պատասխան՝ Դեյմըն Ուիլսընը ներկայացրել է Հայաստանի եւ հատկապես ԱԺ-ի հետ նախատեսվող համագործակցության ծրագրային հիմնական ուղղությունները: Այս համատեքստում քննարկվել են ԱԺ-միջազգային կառույցներ-քաղաքացիական հասարակություն համագործակցության ձեւաչափին առնչվող հարցեր: Ամերիկացի գործընկերները կարեւորել են Հայաստանում ազատ մամուլին եւ ժողովրդավարության արժեքներին միտված նախաձեռնությունները՝ նշելով, որ շարունակելու են ծրագրային, մեթոդական եւ այլ աջակցություն ցուցաբերել:
Միջազգային հեղինակավոր մեկ այլ՝ Ազգային ժողովրդավարության ինստիտուտի (NDI) նախագահ Դերեկ Միթչելի հետ հանդիպման զրույցի հիմնական թեման խորհրդարանում կանանց եւ երիտասարդ քաղաքական գործիչների ընդգրկվածությանն է առնչվել: ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը կարեւորել է NDI-ի խորհրդարանական ծրագրի շրջանակներում քաղաքացիների հետ պատգամավորների կապերի հաստատման եւ քաղաքացիների ներգրավվածության բարձրացման ուղղությամբ NDI-ի խորհրդարանական ծրագրի շրջանակում իրականացվող աշխատանքը: Նրա խոսքով՝ խորհրդարան-ընտրող կապն այդ ծրագրի արդյունքում համակարգվում է: Զրուցակիցներն անդրադարձել են նաեւ NDI-ի կողմից ՀՀ ԱԺ խմբակցություններին, պատգամավորներին, մշտական հանձնաժողովներին եւ ԱԺ աշխատակիցներին օրենսդրական հետազոտությունների, քաղաքացիների ներգրավվածության եւ հաղորդակցության աջակցության հարցերում շարունակական օժանդակությանը:
Միջազգային ժողովրդավարական երկու կառույցների հետ քննարկվել են նաեւ համավարակի եւ հետպատերազմյան իրադրության պարագայում հետագա համագործակցության ոլորտային եւ ծրագրային առանձնահատկությունները:
Ազգային ժողովի նախագահի գլխավորած պատվիրակութունը «Հյումն Րայթս Ուոչ» (Human Rights Watch) կազմակերպության Վաշինգտոնի տնօրեն Սարահ Հոլեվինսկիի հետ քննարկել է Հայաստանում մարդու իրավունքների պաշտպանությանն առնչվող հարցեր:

18 января делегация во главе с Председателем НС А.Симоняном, находящаяся в США с рабочим визитом, провела встречи с руководителями международных структур. В ходе встреч обсуждались вопросы региональной безопасности, особенности демократии в Армении, общегосударственные выборы и выборы органов местного самоуправления, поствыборные процессы.
На встрече с председателем Национального фонда за демократию (NED ) Дэймоном Уилсоном обсуждалась работа НС восьмого созыва, а также приоритетные законодательные реформы по ряду направлений. В ответ на вопрос Председателя НС А.Симоняна Дэймон Уилсон представил намечаемые программные векторы сотрудничества с Арменией и особенно с парламентом. В этом контексте обсуждены вопросы, связанные с форматом сотрудничества НС-международные структуры-гражданское общество. Американские партнеры особо выделили инициативы по обеспечению свободы прессы и ценностей демократии в Армении, отметив, что они продолжат оказывать программную, методологическую и иную помощь.
Главной темой беседы с президентом Национального института демократии (NDI) Дереком Митчеллом стало участие женщин и молодых политиков в парламенте. Председатель НС А.Симонян подчеркнул проводимую работу по налаживанию связей граждан с депутатами и повышение их участия в рамках парламентской программы NDI. По его словам, в результате этой программы координируется связь парламент-избиратель. Собеседники также отметили последовательное содействие NDI фракциям, депутатам, постоянным комиссиям и сотрудникам НС в вопросах исследования законодательства, вовлечения граждан и коммуникативной поддержки.
С двумя международными демократическими институтами также обсуждены отраслевые и программные особенности дальнейшего взаимодействия в условиях пандемии и послевоенной ситуации.
Делегация во главе со спикером НС обсудила с вашингтонским директором Human Rights Watch Сарой Холевински вопросы защиты прав человека в Армении.