Աշխատանքային այցով Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներում գտնվող ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը հունվարի 18-ին հանդիպումներ է ունեցել միջազգային կառույցների ղեկավարների հետ: Հանդիպումների ընթացքում քննարկվել են տարածաշրջանային անվտանգությանը, հայաստանյան ժողովրդավարության առանձնահատկություններին, համապետական եւ տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրություններին ու հետընտրական գործընթացներին առնչվող հարցեր:
Ժողովրդավարության ազգային հիմնադրամի (NED) նախագահ Դեյմըն Ուիլսընի հետ հանդիպմանը զրույց է ծավալվել 8-րդ գումարման Ազգային ժողովի աշխատանքների, ինչպես նաեւ մի շարք ոլորտներում նախատեսվող առաջնահերթ օրենսդրական բարեփոխումների շուրջ: ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի հարցին ի պատասխան՝ Դեյմըն Ուիլսընը ներկայացրել է Հայաստանի եւ հատկապես ԱԺ-ի հետ նախատեսվող համագործակցության ծրագրային հիմնական ուղղությունները: Այս համատեքստում քննարկվել են ԱԺ-միջազգային կառույցներ-քաղաքացիական հասարակություն համագործակցության ձեւաչափին առնչվող հարցեր: Ամերիկացի գործընկերները կարեւորել են Հայաստանում ազատ մամուլին եւ ժողովրդավարության արժեքներին միտված նախաձեռնությունները՝ նշելով, որ շարունակելու են ծրագրային, մեթոդական եւ այլ աջակցություն ցուցաբերել:
Միջազգային հեղինակավոր մեկ այլ՝ Ազգային ժողովրդավարության ինստիտուտի (NDI) նախագահ Դերեկ Միթչելի հետ հանդիպման զրույցի հիմնական թեման խորհրդարանում կանանց եւ երիտասարդ քաղաքական գործիչների ընդգրկվածությանն է առնչվել: ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը կարեւորել է NDI-ի խորհրդարանական ծրագրի շրջանակներում քաղաքացիների հետ պատգամավորների կապերի հաստատման եւ քաղաքացիների ներգրավվածության բարձրացման ուղղությամբ NDI-ի խորհրդարանական ծրագրի շրջանակում իրականացվող աշխատանքը: Նրա խոսքով՝ խորհրդարան-ընտրող կապն այդ ծրագրի արդյունքում համակարգվում է: Զրուցակիցներն անդրադարձել են նաեւ NDI-ի կողմից ՀՀ ԱԺ խմբակցություններին, պատգամավորներին, մշտական հանձնաժողովներին եւ ԱԺ աշխատակիցներին օրենսդրական հետազոտությունների, քաղաքացիների ներգրավվածության եւ հաղորդակցության աջակցության հարցերում շարունակական օժանդակությանը:
Միջազգային ժողովրդավարական երկու կառույցների հետ քննարկվել են նաեւ համավարակի եւ հետպատերազմյան իրադրության պարագայում հետագա համագործակցության ոլորտային եւ ծրագրային առանձնահատկությունները:
Ազգային ժողովի նախագահի գլխավորած պատվիրակութունը «Հյումն Րայթս Ուոչ» (Human Rights Watch) կազմակերպության Վաշինգտոնի տնօրեն Սարահ Հոլեվինսկիի հետ քննարկել է Հայաստանում մարդու իրավունքների պաշտպանությանն առնչվող հարցեր:

On January 18, the delegation led by the RA NA President Alen Simonyan being in the United States had meetings with the heads of the international structures. During the meetings issues on regional security, the peculiarities of democracy in Armenia, the elections of the national local self-government bodies and the post-election processes were discussed.
At the meeting with the President of the National Endowment for Democracy (NED) Damon Wilson a talk was held on the works of the National Assembly of the eighth convocation, as well as the legislative reforms of priority to be designed in a number of spheres. In response to the question of the RA NA President Alen Simonyan, Damon Wilson presented the program main directions of cooperation being envisaged with Armenia and especially with the National Assembly. In this regard, issues on the NA-international structures-civil society cooperation format were discussed. The American partners highlighted the initiatives intended for free press and values of democracy in Armenia, noting that they would continue to show program and methodological and other supports.
At the meeting with the President of the other international authoritative structure, the National Democracy Institute (NDI) Derek Mitchell the main theme of the talk related to the engagement of the women and young politicians in parliament. The NA President Alen Simonyan highlighted the work being done within the framework of the NDI parliamentary program in the establishment of communication between the citizens and the deputies and the rise of the citizens’ involvement. According to him, as a result of that program the Parliament-voter relation is coordinated. The interlocutors also touched upon the continuous assistance to the RA NA factions, deputies, Standing Committees and the NA employees in the support of the legislative researches, the citizens’ involvement and communication.
The peculiarities of the spheres and programs of the further cooperation in case of the pandemic and the post-war situation were also discussed with the international democratic two structures.
The delegation led by the President of the National Assembly discussed issues on the protection of human rights in Armenia with the Washington Director at Human Rights Watch organization Sarah Holewinski.